Acasă Medias istorie legenda si adevar

Povestea vechii închisori a Mediaşului | VEZI cum arată

2692

În curtea interioară a castelului a funcţionat o închisoare în locaţia primei primării a oraşului, atestată documentar în anul 1534.

O legendă spune că aici ar fi fost închis domnitorul Vlad Ţepeş, însă aceasta nu se confirmă. Realizatorul Nova TV, Jimmy Ionescu ne spune povestea vechii închisori a Mediaşului.

Ştirile Nova Tv vă propun în fiecare vineri, o incursiune în trecutul oraşului, una intitulată simplu, „Mediaş, Istorie, Legendă şi Adevăr”. În fiecare săptămână vă prezentăm o poveste, cu iz de legendă, dar cu siguranţă şi cu adevăr în ea.

Articolul precedentTOP VIDEO Stadion construit pe calea ferată | Trece trenul în timpul meciului
Articolul următorSecţia de Terapie Intensivă reabilitată şi modernizată în totalitate | VIDEO

1 COMENTARIU

  1. Foarte putin s-a fiflmat inchisoarea. Tin minte de cand eram copil, mereu evitau sa ne arate locul. De turnul „torturii” sa nu mai vorbim…Putine persoane au acces. Cineva nu doreste sa imparta cunostiintele descoperite si cu noi.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.