Acasă Nova TV

Au pierdut pe mâna lor, Gaz Metan – CSM Oradea 74-81

14

BOGAVACGaz Metan a pierdut partida de pe teren propriu cu CSM Oradea cu scorul de 81-74, cu toate că a avut 11 puncte avantaj la intrarea în sfertul decisiv.  Înfrângerea a complicat şi mai mult lupta pentru un loc în play-off-ul campionatului la finalul sezonului regulat. Oradea a controlat primul sfert al partidei de la Mediaş pe care a reuşit să şi-l adjudece cu 26-21. Următoarele două sferturi au aparţinut formaţiei gazdă,  Kyle Shiloh şi Slavisa Bogavac, autor fiecare a 23 puncte, au fost cele două motoare care şi-au dus echipa în avantaj pe tabele de marcaj. De altfel, cei doi au marcat împreună aproape 70% din punctele echipei. În aceste condiţii, la intarea în sfertul decisiv alb-negri au avut un avantaj de 11 puncte. Ca şi în alte partide, ceva s-a rupt în jocul gaziştilor care şi-au pierdut luciditatea şi au permis orădenilor să revină şi chiar să treacă la conducere. Gaz Metan a luptat să revină în final însă a înregistrat o nouă înfrângere, scor 74-81.