A venit și victoria | CSM Mediaș – Athletic Constanța 79-73

94
CSM Mediaș a fost învinsă

CSM Mediaș a obținut prima victorie în Grupa Galbenă, scor 79-73 cu Athletic Constanța.

Formația gazdă a făcut un prim sfert slab, iar constănțenii au fost cei care au condus în permanență pe tabelă în primele 10 minute de joc, încheiate cu 20-24. CSM a revenit în actul secund și a trecut la rândul său în avantaj. Astfel la pauza mare, scorul a fost de 46-42 pentru formația lui Mihai Popa și Dan Popa.

Repriza secundă a fost una de luptă, în care ambele formații au încercat să se desprindă pe tabela de marcaj. La intrarea în decisiv tot medieșenii aveau un avantaj de cinci puncte. Constanța nu a cedat nici în ultimul sfert, însă CSM a fost echipa mai lucidă și a reușit să își apropie victoria.

Titus Nicoară a fost cel mai bun jucător al CSM-ului. Acesta a terminat partida cu 23 de puncte și 14 recuperări. Andrija Simovic a avut 22 de puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive, iar Kareem Storey a reușit 13 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive.