Eliminaţi din Cupa României | Gaz Metan a pierdut la Oradea

140

Gaz Metan a cedat cu 74-89 retului manşei inaugurale din Cupa României şi a părăsit competiţia.

Primul sfert al confruntării de la Oradea, a doua într-un interval de doar trei zile, s-a încheiat la egalitate 24-24. Până la pauza mare, alb-negri s-au desprins la trei puncte pe tabela de marcaj. În ultimele patru minute ale sfertului al treilea, gaziştii au avut o nouă cădere, au primit 14 puncte şi nu au marcat niciunul. În aceste condiţii, formaţia lui Cristian Achim a avut şapte puncte la intrarea în decisiv. Nimic nu s-a schimbat în bine pentru Gaz Metan care a cedat iniţiativa complet, iar orădenii s-au impus la o diferenţă şi mai mare decât cea înregistrată la Mediaş, acolo unde câştigaseră la 13 puncte.