
Nu irosiți apa, folosiți-o cu măsură! | Apel lansat de compania Apa Târnavei Mari
Pe fondul temperaturilor crescute din ultimele zile, Operatorul Regional Apa Târnavei Mari a sesizat creșterea consumului de apă din rețeaua publică la nivelul localităților Șeica Mare și Boarta, fapt care a dus la scăderea nivelului apei potabile în rezervorul de înmagazinare.
„Situația este monitorizată permanent, dar, în contextul în care se anunță în continuare zile cu temperaturi ridicate facem un apel către clienții din localitățile Șeica Mare și Boarta să reducă la minim utilizarea apei de la rețeaua publică în alte scopuri decât cele potabile și menajere: apă pentru băut, igienă corporală și igiena locuinței.
Folosirea apei de la rețeaua publică în scop agricol/zootehnic, pentru stropirea spațiilor verzi, umplerea piscinelor sau răcorirea trotuarelor din vecinătatea caselor poate să genereze situații neplăcute pentru întreaga comunitate, deoarece scăderea nivelului apei din rezervorul de înmagazinare ne impune restricționarea furnizării apei potabile și sistarea furnizării, până în momentul în care nivelul apei din rezervor revine la un nivel optim pentru asigurarea distribuției.
În contextul în care consumul de apă la nivelul localităților Șeica Mare și Boarta se menține în continuare peste capacitatea de lucru a Stației de tratare a apei Șeica Mare suntem nevoiți să restricționăm și chiar să sistăm pentru anumite perioade de timp furnizarea apei în rețeaua publică. Vă mulțumim pentru înțelegere!” se arată într-un comunicat al operatorului regional de apă și apă uzată.
Foto: arhivă































































