
Mii de credincioşi au luat parte marţi în jurul amiezii la slujba de Bobotează desfăşurată în Piaţa Mare din Sibiu.
Ca în fiecare an, oamenii s-au înghesuit pentru a intra în posesia apei sfinţite. Preoţii de la bisericile din Sibiu au participat la slujba desfăşurată în centrul oraşulului. Vase imense de apă dar şi circa 8.000 de sticle au fost puse la dispoziţia oamenilor.
Cu toate că s-a făcut apel la credincioşi pentru a păstra ordinea în distribuirea apei sfinţite, mulţi dintre aceştia nu au ţinut cont de acesta.































































