Acasă Nova TV

Comunicat PSD Mediaş: ROMGAZ urmează să înfiinţeze la Bucuresti o reprezentanţă de afaceri in care vor fi concentrate activităţi de cooperare internaţională şi strategie

91
viorel arcas  Senatorul Viorel Arcaş a remis presei un comunicat în legătură cu situaţia de la Romgaz şi ultima poziţie a ministrului delegat, Constantin Niţă:
In ultima conferinta de presa, sustinuta in data de 04 aprilie 2013, am aratat faptul ca prin includerea unui punct de ordinea de zi a sedintei Adunarii Generale a Actionarilor ROMGAZ referitor la infiintarea unui sediu secundar al ROMGAZ in Bucuresti nu este vorba de mutarea sediului social sau principal al ROMGAZ la Bucuresti, ci cel mult de infiintarea unei reprezentante de afaceri a acestei societati la Bucuresti.
Cu acelasi prilej, am aratat ca Organizatia Municipala a PSD Medias este impotriva mutarii sediului social al ROMGAZ si/sau TRANSGAZ in alta localitate decat Medias si ca nu s-a pus in discutie mutarea sediilor principale ale acestor doua societati la Bucuresti.
Sustinerile Organizatiei Muncipale PSD Medias din conferinta din data de 04 aprilie 2013 au fost confirmate astazi, chiar inaintea mitingului organizat la Medias, de comunicatul remis de domnul ministru Constantin NITA ca urmare a intalnirii sale cu sindicatele din ROMGAZ si TRANSGAZ.
Astfel, din comunicatul domnului ministru NITA reiese, fara echivoc, faptul ca sediile celor doua companii raman la Medias iar managementul acestor societati va fi exercitat in cadrul sediilor aflate in orasul nostru, confirmand ca nicio secunda nu a fost vorba de mutarea sediilor celor celor doua societati si afectarea economica si sociala a orasului nostru.
Tot din comunicat reiese faptul ca ROMGAZ urmeaza sa infiinteze la Bucuresti o reprezentanta de afaceri in care vor fi concentrate activitati de cooperare internationala si strategie. Din perspective politice sau sociale Organizatia Municipala a PSD Medias  nu se poate opune infiintarii unei astfel de reprezentante la Bucuresti, in conditiile in care sediul societatii va ramane la MEDIAS iar managementul, conducerea societatii va fi excercitata in cadrul sediului din MEDIAS si, pe cale de consecinta, infiintarea unei asemenea reprezentante nu are efecte economice si/sau sociale asupra orasului nostru. Infiintarea unei astfel de reprezentante, sub forma unui sediu secundar, este o decizie coprorativa care trebuie fundamentata de factorii de administrare a societatii, nicidecum de persoane politice sau mediu politic. De altfel, toate marile companii de petrol si gaze din regiune sau lume au infiintate reprezentante sau dezmembraminte in alte localitati sau zone geografice decat cele in care au locat sediul principal.
Pentru a evita orice neintelegere, precizam faptul ca Organizatia Municipala a PSD Medias nu a promovat, nu a sustinut, si nici nu va promova posibilitatea mutarii sediilor TRANSGAZ sau ROMGAZ din MEDIAS, locul traditiei si experientei gazeifere din ROMANIA.
Asigurandu-va ca Organizatia Municipala a PSD Medias a facut toate demersurile necesare si utile pe langa Ministerul Economiei si pe langa Primul Ministru pentru a clarifica faptul ca nu s-a pus in discutie mutarea sediilor celor doua societati din MEDIAS,

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here