
Polițiștii își intensifică acțiunile preventive în acest sfârșit de săptămână pe toate categoriile de drumuri
În perioada 11 – 13 aprilie, polițiștii rutieri intensifică acțiunile de conștientizare a participanților la trafic cu privire la pericolul la care se expun prin nerespectarea normelor rutiere. Principalul obiectiv al activităților îl reprezintă prevenirea accidentelor rutiere produse pe fondul vitezei excesive sau neadaptate, al neacordării de prioritate, dar și al conducerii autovehiculelor de către șoferi aflați sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive.
„În plină campanie ROADPOL SPEED, polițiștii rutieri acționează pe toate categoriile de drumuri, în localități și în afara lor și utilizează atât dispozitivele de măsurare și înregistrare a vitezei de deplasare, cât și dispozitivele pentru depistarea consumului de alcool și substanțe psihoactive.
Le recomandăm conducătorilor auto ca, în condiții de vizibilitate redusă, carosabil umed, polei sau căderi de precipitații, să reducă viteza, să mărească distanța între autovehicule și să se asigure foarte bine înainte de efectuarea oricărei manevre de schimbare a direcției de mers.
Pietonilor le reamintim să-şi sporească atenţia și să nu circule pe partea carosabilă, mai ales după lăsarea întunericului şi în condiţii de vizibilitate redusă” a declarat Elena Welter, Purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.






























































