
Incendiu la o casă și 2 anexe | 2 persoane cu atac de panică | Foto.
Vineri după-amiază, pompierii sibieni au intervenit de urgență în localitatea Slimnic pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească și la o casă. La fața locului au fost mobilizate trei autospeciale de stingere, o autocisternă, o autospecială de primă intervenție și comandă și un echipaj SMURD.
„Pompierii acționează pentru stingerea incendiului și limitarea extinderii acestuia la vecinătăți. Ard acoperișul unei case și două anexe gospodărești. Două persoane, un bărbat în vârstă de 63 de ani și o femeie în vârstă de 56 de ani au suferit un atac de panică, fiind monitorizați de echipajul SMURD. Aceștia refuză transportul la spital” spune Andreea Ștefan, Purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.
ACTUALIZARE:
După mai bine de trei ore de luptă cu flăcările pompierii au stins incendiul care a distrus acoperișul unei case pe o suprafață de aproximativ 200 de mp. De asemenea, au ars în totalitate și două anexe gospodărești de aproximativ 200 mp și aproximativ 450 de baloți de fân.
Pompierii au reușit să salveze cele două case vecine, diverse bunuri din locuința, dar și un cal, două bovine, aproximativ 30 de păsări (găini, papagali) și o țestoasă.
Echipajul SMURD a mai acordat asistență medicală pentru o femeie în vârstă de aproximativ 34 de ani, care a suferit un atac de panică. Aceasta a refuzat transportul la spital.
Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost un scurtcircuit produs la un cablu electric defect.

Foto: ISU Sibiu
































































