
Județul Sibiu a intrat sub Cod Roșu de caniculă | Noi zile fierbinți și nopți tropicale.
Administrația Națională de Meteorologie a emis noi avertizări de Cod Roșu, de această dată pentru majoritatea județelor din țară. Sibiul a intrat și el sub Cod Roșu. Astfel, luni și marți vom avea parte de val de căldură intens și persistent, caniculă și disconfort termic deosebit de accentuat.
Conform ANM, în cea mai mare parte a țării, valul de căldură va continua să se intensifice. Se vor înregistra temperaturi maxime între 37 și 42 de grade. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Minimele termice nu vor coborî sub 22 de grade, astfel că vor caracteriza nopți tropicale.
Miercuri, 17 iulie, numărul de județe aflate sub Cod Roșu va scădea cu câteva, Sibiul însă va rămâne cu aceeași atenționare. În Banat, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Moldovei și în sudul Transilvaniei și al Crișanei, valul de căldură va continua să fie intens. Se vor înregistra temperaturi maxime între 37 și 42 de grade.
În a doua parte a săptămânii valul de căldură se va restrânge treptat și va slăbi în intensitate, dar va mai fi caniculă și disconfort termic, cu precădere în jumătatea sudică a țării.

































































