1264

Victorie importantă | ACS Mediaș a învins CS Universitar Alba Iulia | Fabio Blaga în zi de grație.

Etapa cu numărul 14 a campionatului Ligii a treia a adus un succes important pentru ACS. Formația pregătită de antrenorul Mihai Ianc a învins cu scorul de 1-0 CS Universitar din Alba Iulia. Singurul gol al confruntării a fost marcat în prima repriză de Răzvan Trif.

Gruparea de pe Târnava Mare a disputat sâmbătă după-amiază pe teren propriu ultimul joc oficial pe teren propriu din acest an. Adversarul a fost CS Universitar din Alba Iulia. Medieșenii au început în formula Fabio Blaga, Cristian Maxim, Cristian Avram, Vlad Antonio, Răzvan Trif, Cătălin Tineiu, Bogdan Rotar, Benjamin Hanzu, Gabriel Țala, Tudor Man și Adrian Cîrstean.

Pe un teren greu și la o temperatură scăzută, ACS Mediaș și CS Universitar din Alba Iulia, echipe aflate la egalitate de puncte înaintea acestei etape, s-au întâlnit sâmbătă după-amiază cu gândul la victorie, una extrem de necesară în cursa pentru un loc de play-off. Medieșenii au fost la timona jocului în debut, iar golul a venit repede.

GOLUL a venit în minutul 14

Jucătorii pregătiți de antrenorul Mihai Ianc au recuperat o minge în propria jumătate și au pornit la atac. Cătălin Tineiu l-a deschis foarte bine în adâncime pe Bogdan Rotar, acesta a pătruns în partea stângă și a centrat în careul de 16 metri unde a apărut Răzvan Trif care a trimis mingea cu latul la colțul lung pentru 1-0. Până la pauză, ambele echipe au mai avut oportunități de a marca, însă s-a intrat la cabine cu 1-0.

Repriza a doua s-a jucat în aceeași notă. Medieșenii s-au apărat bine, au încercat să lovească pe contraatac atunci când au avut ocazia, însă tabela nu s-a mai modificat. Portarul Fabio Blaga a fost providențial în poarta Mediașului și a avut mai multe intervenții salvatoare. Cea mai importantă a fost în finalul jocului atunci când l-a blocat în poziție de 1-1 pe Valentin Serebe. Șutul lui Raul Ignat din prelungiri pe o acțiune bună a medieșenilor a fost prins de portarul formației din Alba Iulia, iar partida s-a terminat cu victoria la limită a formației gazdă.

În urma rezultatului de astăzi, ACS Mediaș a acumulat 27 de puncte și a urcat pe poziția a doua a clasamentului seriei. În etapa următoare, ultima din 2024, medieșenii vor juca în deplasare cu ACS Academia de Fotbal Viitorul Cluj.