Acasă Nova TV

Noaptea Muzeelor va fi sărbătorită și anul acesta la Mediaș | Programul complet

425
Noaptea muzeelor va fi sărbătorită

Noaptea Muzeelor va fi sărbătorită și anul acesta la Mediaș.

Sâmbătă, 13 mai, medieşenii și nu numai ei, sunt aşteptaţi până la miezul nopţii să treacă pragul muzeelor și caselor memoriale din oraş. Primăria Municipiului Mediaș, prin Direcția Cultură, organizează un eveniment deosebit care marchează Ziua Internaţională a Muzeelor.

În acest an va fi pentru a opta oară când la Mediaş se organizează un program unitar dedicat acestui eveniment muzeistic, fiind implicate majoritatea instituţiilor locale de profil, ceea ce oferă publicului posibilitatea parcurgerii unui veritabil tur cultural al acestora.

Astfel, cei interesați vor putea vizita gratuit Muzeul Municipal Mediaş, Casa Memorială Stephan Ludwig Roth, Turnul Pietrarilor, Biserica Evanghelică Sfânta Margareta, Casa Memorială Hermann Oberth și Sinagoga Mediaș.

Orar de vizitare „Noaptea Muzeelor”:
  1. Muzeul Municipal Mediaș: 16:00 – 00:00;
  2. Casa Memorială „St. L. Roth”: 17:00 – 22:00
  3. Turnul Pietrarilor: 17:00 – 00:00
  4. Casa Memorială „Hermann Oberth”: 16:00 – 00:00
  5. Biserica Evanghelică „Sf. Margareta”: 18:00 – 20:00
  6. Sinagoga Mediaș: 19:00 – 03:00
  7. Muzeul Gazelor Naturale 16.00 – 22.00

Program integral al manifestării „Noaptea Muzeelor Medieşene” 2023 este următorul:

1. Muzeul Municipal Mediaş:

Oferta expoziţională:

1. Istorie – Arheologie: Evoluția comunităților umane din zona Mediașului, din preistorie până în epoca modernă;

2. Ocupaţii tradiţionale şi port popular pe Valea Târnavelor;

3. Veșnicie românească  – Alexandru Vlasin, expoziție de pictură;

4. Arsenalul și Camera de arme a Sibiului în perioada medievală și modernă (colaborare Muzeul Național Brukenthal);

5.  Povestea Încoronării Regelui Ferdinand I și a Reginei Maria – Alba Iulia 1922 (colaborare Muzeul Național al Unirii Alba Iulia);

6. Tehnica de ieri – de la mecanic la electric și de la analog la digital.

7. Incursiuni în memoria afectivă – expoziție de linogravură;

Adresa: Str. Mihai Viteazu, Nr. 46.

Program: 16:00 – 00:00.

2. Casa Memorială „Stephan Ludwig Roth”:

Expoziţia – Viaţa, activitatea şi opera lui Stephan Ludwig Roth

Adresa: Str. Johannes Honterus, Nr. 10.

Program: 17:00 – 22:00.

3. Turnul Pietrarilor:

Expoziția: Pânza de păianjen în artă – In memoriam: Emil Mureșan

Adresa: Str. Johannes Honterus, F.N.

Program: 17:00 – 00:00.

4. Casa Memorială „Hermann Oberth”:

Expoziții:

1. Viața și activitatea savantului Hermann Oberth

2. Programe de modernizare al elicopterului IAR 330 – PUMA – expoziție temporară

Adresa: Str. Hermann Oberth, Nr. 23.

Program: 16:00 – 00:00.

5. Biserica Evanghelică „Sf. Margareta”:

1. Program pentru copii

2. Prezentare Orgă

Piața Castelului, Nr. 1

Program: 18:00 – 20:00

6. Sinagoga Mediaș

Adresa: Str. M. Kogălniceanu, Nr. 43.

Program: 19:00 – 03:00

7. Muzeul Gazelor Naturale

Adresa: Șos. Sibiului, nr.5

Expoziții:

1. Istoria gazelor naturale

2. Artă africană, expoziție temporară

Program: 16:00 – 22:00

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.