Acasă Nova TV

Sute de elevi din Mediaș și zonă în vizită la stațiile de tratare și epurare a apei

356

Sute de elevi din Mediaș și zonă în vizită la stațiile de tratare și epurare a apei.

Câteva sute de elevi de școală gimnazială  dar și de la grădinițe din Mediaș și zona de nord a județului Sibiu, au vizitat săptămâna aceasta stațiile de tratare, respectiv epurare a apei din Mediaș ale operatorului regional Apa Târnavei Mari. Elevii au avut ocazia să facă turul staţiiilor şi să vadă cu ochii lor toate procesele prin care trece apa ce ajunge apoi la robinete.

Totodată aceștia au aflat mai multe informații despre mediul înconjurător și apa uzată care pleacă din casele noastre și trebuie redată naturii, fără să îi producă nici cea mai mică neplăcere.

Stațiile de tratare, respectiv epurare a apei au fost vizitate de elevi și cadre didactice de la Școala Gimnazială Cireșarii, Școala Gimnazială Constantin Ioan Motaș, Grădinița Dumbrava Minunată, Școala George Popa, Școala Gimnazială Mihai Eminescu, Școala Gimnazială Istvan Bathory, Școala Gimnazială Curciu, Școala Gimnazială Șeica Mare, Colegiul Tehnic „A.T. Laurian” Agnita și Școala gimnazială Ruja.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.