Eșec la limită pentru Gaz Metan pe Arena Națională

201

Gaz Metan a fost învinsă la limită de FCSB, scor 2-1, într-o partidă disputată duminică seara pe Arena Națională.

Formația gazdă a deschis scorul dintr-o lovitură de pedeapsă prin căpitanul Florin Tănase, iar alb-negrii au egalat până la pauză grație reușitei lui Patricio Matricardi. Golul victoriei FCSB-ului a fost reușit de Octavian Popescu în minutul 79, iar Gaz Metan rămâne cu 4 puncte după primele 4 etape de campionat.

FCSB a avut prima ocazie a partidei în minutul 6, atunci când lovitura de cap a lui Ivan Mamut a fost respinsă foarte bine de portarul Octavian Vîlceanu. Peste patru minute Andrei Cordea a scăpat singur spre poarta Gazului și a fost oprit neregulamentar de Octavian Vîlceanu în careul de 16 metri, iar centralul Horia Mladinovici a indicat punctul cu var. A executat și transformat lovitura de pedeapsă Florin Tănase. VEZI GOLUL AICI

În minutul 19, șutul lui Andrei Cordea din marginea careului de 16 metri a trecut peste poarta Gazului. Alb-negrii au reușit să egaleze în minutul 25. Ronaldo Deaconu a executat un corner de pe partea stângă, Christian Irobiso a prelungit mingea până la Patricio Matricardi care a înscris cu o lovitură de cap. VEZI GOLUL AICI

În minutul 36, șutul din lovitură liberă a lui Florin Tănase a lovit bara transversală a porții lui Octavian Vîlceanu. Peste trei minute, portarul FCSB-ului a respins în corner șutul de la distanță a lui Dragoș Iancu. Gaz Metan a avut ocazia de a trece în avantaj în minutul 42, atunci când șutul lui Nasser Chamed a trecut puțin peste poarta lui Andrei Vlad.

În minutul 62, Patricio Matricardi a fost aproape de o reluare decisivă după o lovitură liberă bătută de Ronaldo Deaconu, iar apoi peste un minut șutul lui Nasser Chamed a trecut pe lângă poarta lui Andrei Vlad. În minutul 72, șutul lui Valentin Crețu a fost respins în corner de Octavian Vîlceanu. În minutul 79, Octavian Popescu a reușit să își aducă echipa în avantaj cu un șut din afara careului de 16 metri. VEZI GOLUL AICI

Cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar Ianis Stoica a pornit spre poarta lui Vîlceanu, l-a driblat pe Yuri Matias, dar a șutat pe lângă poartă, iar partida s-a terminat 2-1.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!