Acasă Nova TV

Iulia Mărginean dublă medaliată cu aur la naționale | La 2 secunde de mondiale

882

Iulia Mărginean dublă medaliată cu aur la naționale.

Atleta Iulia Mărginean a câștigat două medalii de aur la Campionatele naționale destinate juniorilor 2. Sportiva pregătită de antrenorul Vasile Herman a câștigat probele de 1.500 și 3.000 metri, reușind să se califice la Campionatele Balcanice din Serbia.

Totodată, Iulia Mărginean este la două secunde de calificarea la Campionatele mondiale de atletism care vor avea loc în vara acestui an în capitala Kenyei, Nairobi. Sportiva din municipiul Mediaș poate obține calificarea la sfârșitul acestei săptămâni atunci când va alerga la Campionatele naționale de juniori 1.

O altă performanță foarte bună a fost obținută de atleta Alexandra Hudea. Sportiva pregătită de antrenorul Vasile Ibășfălean a câștigat titlul de campioană națională la 5.000 metri și a obținut medalia de argint la 3.000 metri.