Gaz Metan egal cu FCSB pe Arena Națională după un final nebun

439
pe Arena Națională

Gaz Metan egal cu FCSB pe Arena Națională după un final nebun.

FCSB a condus cu 1-0 pe Arena Națională după prima repriză în urma reușitei lui Florin Tănase. Sergiu Buș a egalat pentru formația sa după o acțiune personală în debutul actului secund. În prelungiri s-a mai marcat de două ori. Mai întâi, formația gazdă a făcut 2-1 prin Adrian Petre din penalty, iar Juel Thomas Nielsen a egalat la ultima fază a meciului.

Gaz Metan a început în jumătatea adversă partida de pe Arena Națională, dar prima ocazie i-a aparținut formației gazdă. În minutul 7 Dennis Man l-a deschis pe Valentin Crețu care a șutat spre poartă, dar Răzvan Pleșca a respins.  FCSB a reușit să deschidă scorul în minutul 12, atunci când Dennis Man a săltat mingea peste apărarea alb-negrilor, Olimpiu Moruțan a ratat preluarea, dar mingea a ajuns la Florin Tănase care a șutat și a reușit să înscrie. Gaz Metan a avut șansa egalării în minutul 29. Sergiu Buș a recuperat o minge la jumătatea terenului, a plecat în atac, dar a șutat pe lângă poarta lui Andrei Vlad. În minutul 30, Gabriel de Moura a căzut în careul de 16 metri al FCSB-ului, centralul a lăsat jocul să continue, formația gazdă a plecat pe contraatac, iar Răzvan Pleșca a blocat șutul lui Darius Olaru.

Gaz Metan a reușit să egaleze în minutul 57. Marius Constantin l-a deschis pe partea stângă pe Sergiu Buș, acesta a pătruns în careul de 16 metri pe lângă Perianu și a șutat fără speranță pentru Andrei Vlad. În minutul 63, șutul lui Gabriel de Moura a trecut peste poarta lui Andrei Vlad, iar peste un minut Sergiu Buș a fost blocat de portarul formației gazdă în poziție de unu la unu cu acesta. Cu un sfert de oră înainte de pauză, formația gazdă a rămas în zece oameni după ce Florin Tănase a luat două cartonașe galbene în interval de un minut și implicit cartonașul roșu. Primul avertisment a venit în urma unei simulări în careul de 16 metri, iar cel de-al doilea după ce l-a călcat cu talpa pe Romeo Roberto.

În minutul 86, reluarea lui Sergiu Buș din alunecare a fost reținută de Andrei Vlad. Portarul FCSB-ului a reținut apoi și lovitura de cap a lui Marius Constantin din minutul 90 în urma unui corner. În prelungiri, Marius Constantin l-a faultat pe Niță în careul de 16 metri, iar centralul a indicat punctul cu var. A executat și marcat cu noroc Adrian Petre. Gaziștii au repus mingea de la centrul terenului, s-a aruncat în atac și au reușit să egaleze, după ce fundașul Juel Thomas Nielsen, aflat la debutul său în tricoul alb-negru, a împins mingea în poartă după o centrare din partea stângă a terenului.