CSM Mediaș a învins CSM Focșani | Miercuri vine Craiova

83
a învins

CSM Mediaș a învins pe teren propriu CSM Focșani.

CSM Mediaș a obținut prima victorie în faza a doua a campionatului Ligii Naționale de Baschet Masculin. Sâmbătă seara, formația lui Mihai Popa și Dan Popa a învins pe teren propriu CSM Focșani cu scorul de 93-87.

Primul sfert al confruntării dintre CSM Mediaș și CSM Focșani a fost unul de luptăși s-a încheiat cu 27-24 pentru formația gazdă. Până la pauza mare, ecartul medieșenilor a crescut apoi la 8 puncte. Vizitatorii au recuperat apoi trei puncte pe parcursul sfertului al treilea pe care l-au câștigat cu 24-21. Ultimele zece minute au fost foarte disputate, iar CSM Mediaș a reușit în cele din urmă să se impună cu 93-87. Americanul Jacob Gibson a fost cel mai bun om al medieșenilor, acesta reușind 24 puncte, 4 recuperări și 5 pase decisive. Octavian Popa Calotă a avut 20 puncte și 8 pase decisive, iar Titus Nicoară a încheiat partida cu 14 puncte, 10 recuperări și 4 pase decisive.

Pentru CSM Mediaș urmează miercuri seara de la ora 18:00 partida de pe teren propriu cu SCM U Craiova.