Debut cu victorie pentru CSM Mediaș în 2020

221
CSM Focșani

CSM Mediaș a debutat cu victorie în 2020.

Sâmbătă seara, formația lui Mihai Popa și Dan Popa a învins CSM Târgu-Jiu cu scorul de 99-79. Partida s-a disputat în Sala Sporturilor din cartierul Vitrometan și a contat pentru etapa cu numărul 12 a Ligii Naționale de Baschet, Grupa Valorică B.

CSM Mediaș a început bine primul joc oficial din acest an și a condus cu 27-20 după primele zece minute de joc. Până la pauza mare ecartul a crescut la 11 puncte, scor 47-36. Medieșenii au continuat să se distanțeze pe tabela de marcaj și în repriza a doua, iar la intrarea în decisiv au avut 21 puncte avantaj. Vizitatorii s-au impus apoi la un singur punct în ultimul sfert, iar partida s-a încheiat cu victoria clară a gazdelor, scor final 99-79.

Quincy Harding a fost cel mai bun marcator al CSM-ului cu 19 puncte, la care a adăugat 3 recuperări și o pasă decisivă, Titus Nicoară a avut 18 puncte, 9 recuperări și o pasă decisivă, iar Nikola Siladji a avut 14 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă.