CSM Mediaș a debutat cu dreptul și în campionat | VIDEO

87
a debutat cu dreptul

CSM Mediaș a debutat cu dreptul și în Liga Națională de Baschet Masculin.

Formația lui Mihai Popa și Dan Popa a învins CSM Focșani cu scorul de 96-81, într-o partidă disputată vineri seara în Sala Sporturilor din municipiul Mediaș. CSM Focșani a început bine partida din prima etapă a Ligii Naționale de Baschet și a condus cu 21-17 după zece minute de joc. Până la pauza mare, formația gazdă a recuperat trei puncte din ecart, însă tot vizitatorii au intrat cu avantaj la cabine.

În repriza a doua, CSM Mediaș a fost echipa mai bună, jucătorii lui Mihai Popa și Dan Popa reușind să câștige sferturile trei și patru la o diferență de opt puncte, 29-21, respectiv 28-20. În aceste condiții, formația gazdă s-a impus la final cu 96-81 și a debutat astfel cu dreptul în campionat. Titus Nicoară a fost cel mai bun om al CSM-ului, cu 26 puncte și 10 recuperări.