
Numărul de șomeri a crescut pentru prima dată la Mediaș anul acesta.
243 persoane figurau la sfârșitul lunii trecute ca șomeri indemnizați și neindemnizați. Pentru aceștia, sunt disponibile în prezent un număr de opt posture vacante.
La sfârșitul lunii mai, Agenția Județeană de Ocupare a Forței de Muncă Sibiu, avea în baza sa de date pentru municipiul Mediaș, un număr de 243 șomeri, cu 10 mai mulți decât în luna anterioară.
Astfel, după patru luni în care șomajul a scăzut constant, s-a înregistrat o primă creștere ușoară a acestuia. Situația este inversă la nivel de județ, acolo unde numărul de șomeri a înregistrat o scădere de 239 persoane.
Foto: arhivă
































































