Acasă Nova TV

Porcul de Bazna la Salonul Internaţional al Gustului din Italia | VEZI amănunte

647

Porcul de Bazna este prezentat la Salonul Internaţional al Gustului din Italia.

Organizată de Slow Food, regiunea Piemonte și orașul Torino, cea de-a 11-a ediție a Terra Madre Salone del Gusto, cel mai important eveniment internațional dedicat culturii produselor alimentare, are loc în perioada 22 – 26 septembrie 2016 la Torino, în Italia.

La eveniment participă 5000 de delegați din 160 de țări, peste 800 de expozanți, 300 de Prezidii Slow Food și 500 de comunități de produse alimentare Terra Madre.

Printre cele cinci noi produse slow food din acest an s-a numărat şi porcul de Bazna, care poartă numele comunii omonime din județul Sibiu, unde creșterea sa a fost încurajată datorită robusteții și a calității cărnii sale. Grăsimea sa are o calitate excelentă și este foarte potrivită pentru producerea de carne conservată, pregătită iarna și afumată în podurile caselor tradiționale.

Anul trecut s-a desfăşurat şi prima ediţie a Festivalului Porcului de Bazna. Un material puteţi urmări AICI.

Foto: Facebook|Lucian Gligor Scumpu

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.