Eşec la Galaţi | O repriză bună, una slabă pentru Gaz Metan

217

Gruparea de pe Târnava Mare a fost învinsă de Club Sportiv Phoenix Galaţi cu scorul de 72-80

Gaz Metan a început bine partida de la Galaţi şi a avut în Ionuţ Drăguşin principala gură de foc în teren. Pivotul de 2,21 metri a marcat 12 dintre primele 14 puncte ale formaţiei sale care şi-a adjudecat primul sfert cu 21-14. Alb-negri şi-au continuat evoluţia bună şi în următoarele zece minute astfel că au intrat cu un avantaj de 13 puncte la cabine.

Sfertul al treilea a aparţinut formaţiei gazde care a reuşit să se apropie la doar două puncte la intrarea în actul decisiv. Gălăţenii au reuşit să egaleze în debutul sfertului al patrulea şi au trecut apoi la conducere pe tabela de marcaj. Alb-negri nu au ţinut pasul, iar formaţia gazdă s-a impus în cele din urmă cu 80-72.

Ionuţ Drăguşin a fost cel mai bun marcator al gaziştilor cu 19 puncte reuşite, Vaidotas Peciukas a avut 12 iar Gediminas Navickas 11.