Acasă Nova TV

VICTORIE CU SUFLETUL: Gaz Metan – BMC U Piteşti 68-66 |Durkovic, înger şi demon

38

20140913-Baschet GMM vs TIMBAGaz Metan a învins la limită Baschet Club Municipal Universitatea Piteşti, scor 68-66.

Alb-negri au reuşit un prim sfert perfect, în care apărarea a funcţionat excelent iar atacul a adus puncte importante.  În aceste condiţii a fost 20-6 la capătul primelor zece minute de joc. Au urmat patru minute fără punct marcat pentru gazişti, iar oaspeţii au profitat şi au redus din diferenţă. În cele din urmă la pauza mare, Gaz Metan avea un ecart de zece puncte. Piteştiul a jucat mai bine în sfertul al treilea pe care l-a şi câştigat, iar la intrarea în actul decisiv tabela mai indica un avantaj de doar două puncte pentru gazde. Cu cinci minute înainte de final, oaspeţii au trecut la conducere şi s-au distanţat la cinci puncte. Gaziştii nu au cedat însă şi într-un final incendiar au întors rezultatul şi s-au impus cu 68-66. Marko Durkovic a fost înger şi demon pentru formaţia sa. Pe de o parte acesta a reuşit 18 puncte şi 9 recuperări, fiind cel care a tras echipa după el în multe momente, însă pe de altă parte a ratat nu mai puţin de 12 aruncări libere din cele 22 de care a beneficiat. De notat că Durkovic nu a fost odihnit nici măcar o secundă petrecând toate cel 40 minute ale jocului pe parchet.