
Mediaşul vrea să acceseze fonduri europene pentru dezvoltarea transportului de călători şi a reţelei de drumuri.
Pentru acest lucru se va realiza un plan de mobilitate urbană, un proiect de hotărâre în acest sens fiind aprobat de către Consiliul Local Mediaş ieri după-amiază.
Reţele extinse spre eleşteu şi uzina de apă, reînnoirea parcului auto al societăţii Meditur dar şi amenajarea căilor de rulaj, sunt câteva dintre proiectele pentru care municipalitatea vrea să atragă începând de anul viitor bani europeni. Astfel, a fost comandat un studiu de mobilitate urbană la nivel Mediaşului, condiţie obligatorie în momentul depunerii oricărui proiect de acest tip. Conform conducerii Primăriei Mediaş, primele proiecte pentru care se doreşte obţinerea de fonduri europene vor fi depuse la jumătatea anului 2015.

































































