Acasă Medias istorie legenda si adevar In dialog cu valorile

În dialog cu valorile: Piaţa Regele Ferdinand I Monument Esoteric De Sine Stătător (Dan Ovidiu)

1069

 În diferite articole şi cărţi publicate, gen „În căutarea egregorei. O scurtă istorie ilustrată a francmasoneriei transilvane ” (Editura Muşatinii, Suceava 2011, p. 95 – 96) sau în volumul pe care îl pregătesc pentru lansare, „Egregora din Mediaş”, am arătat că parcul central din Piaţa Regele Ferdinand I din municipiul Mediaş este un monument esoteric de sine stătător, dar şi o continuitate a esoterismului oraşului nostru. Vă amintesc că vorbim de un monument istoric, chiar dacă nu e clasificat oficial în această categorie. Logica existenţei unui singur brad argintiu în parc, pe lângă copacii şi arbuştii existenţi după cum ne arată istoricul mason Jean Ferré, printr-o trimitere la manuscrisul „Trinity College” unde apare explicaţia că „pentru a verifica dacă cineva este frate sau nu, semnele sunt (L □ ^ )” anume acela de a întruni cele trei semne de recunoaştere Echer, Dreptunghi, Compas. Faptul a fost înţeles, bradul n-a fost mişcat de când e el acolo, ba mai mult edilii ulteriori au dovedit că înţeleg mesajul, pentru că l-au continuat, formând în mijlocul parcului Crucea Celtică ce, aşa cum se ştie, se reduce la un triunghi. Iată cele trei semne, cât şi Crucea cu trei cercuri, în desenele parcului din Piaţa Regele Ferdinand I.

piata ferdinand

 

Orice atac împotriva acestui monument este un atac asupra francmasoneriei naţionale şi, în general, a celei internaţionale. Deci, rog factorii responsabili din Primărie, lăsaţi parcul aşa cum este, spre binele oraşului nostru. Pentru o distrugere ca aceasta, nu veţi primi bani de niciunde. Vă reamintesc că şi factorii decizionali de la nivelul Uniunii Europene, cei care dau fonduri băneşti cunosc simbolistica, iar primăria, în proiectele propuse, trebuie să arate ce distruge, cât şi motivul pentru care face acest lucru.

OVIDIU DAN

Scriitor – Olanda

expert in societăţi secrete

şi servicii secrete

Articolul precedentDATORIILE LA BĂNCI, ÎN CREŞTERE. Românii nu-şi mai pot plăti RATELE
Articolul următorInterviu altfel cu Feri Teglas, preşedintele Asociaţiei „Dianthus”

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.