
Municipalitatea nu renunţă la intenţia de a demola ruina de pe strada Sticlei.
Un proiect de hotărâre în acest sens va fi din nou introdus pe ordinea de zi a şedinţei Consiliului Local Mediaş din luna noiembrie.
Clădirea de pe strada Sticlei care a aparţinut Şcolii Gimnaziale Cireşarii şi pe care municipalitatea a încercat să o vândă fără succes, va fi totuși demolată. Un proiect de hotărâre în acest sens a fost recent pe ordinea de zi a Consiliului Local Mediaș, însă nu a trecut. Conducerea Primăriei Mediaș nu a renunțat însă la idee și spune că proiectul va fi inclus pe ordinea de zi a ședinței din luna noiembrie.
Fostul corp B al Gimnaziului Cireşarii este în paragină de ani buni. Din interiorul său s-a furat tot ce se putea valorifica, de la cărămidă şi până la fier. În momentul de faţă aceasta reprezintă o pată pe obrazul oraşului şi un veritabil pericol pentru oricine s-ar aventura acolo, în condiţiile în care s-ar putea prăbuşi în orice moment.































































De ce sa distrugeti cand puteri repara!
De ce nu reabilitati cladirea si mutati sediul politiei acolo, si in cladirea alaturata (sala de sport) sa creati birouri pentru ca mediesenii sa sustina examenul teoretic auto la Medias, sa nu mai mearga la Sibiu!
Acolo aveti toate conditiile, curtea mare, suficent loc pentru parcariile masinilor politiei si a examinatorilor auto!