
Primăria Mediaş spune ,,Stop Cerşetoria!”.
Municipalitatea va demara o campanie de informare menită să oprească acest fenomen care ia amploare atât în municipiul de pe Târnava Mare cât şi la nivel naţional. Reprezentanţii administraţiei locale şi-au propus să îi convingă pe medieşeni să nu mai dea bani cerşetorilor.
În zona centrală a municipiului sunt zilnic cel puţin 5-6 persoane care apelează la mila publică. Cei mai mulţi sunt bătrâni sau copii, care sunt îndepărtaţi din zonele respective, conduşi la sediul poliţiei şi chiar sancţionaţi. Problema nu poate fi însă rezolvată în condiţiile în care medieşenii continuă să le dea bani cerşetorilor. Din acest motiv va demara o campanie de informare la nivelul oraşului.

































































Prinsi, bagati la duba si dusi la sapa si la munca pamantului, si bineinteles retribuiti cu bani, cazati baraci de dormit pe timpul sezonului si paziti bine ca sa faca treaba, nu sa stea cu mana–ntinsa si sa te–njure daca nu–i dai bani de–a moaca.