
Au ajuns la Mediaș cele 16 autobuze electrice care vor deservi nordul județului | VIDEO
Cele 16 autobuze electrice care vor deservi transportul de călători în zona de nord a județului Sibiu au ajuns la Mediaș. Acestea au fost achiziționate cu fonduri europene de către Asociația de Dezvoltare Intercomunitară „Nord Trans”.
Proiectul este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Componenta 10 Fondul Local, Înnoirea parcului de vehicule destinate transportului public. În cadrul contractului, au fost achiziționate 16 autobuze electrice noi, în lungime de 10,8 metri, cu o capacitate de 25 locuri pe scaune și 53 locuri în picioare fiecare. De asemenea, în zona de nord a județului Sibiu vor fi amplasate 32 de stații de reîncărcare.
Până la darea în folosință a autobuzelor, mai trebuie parcurse câteva etape importante. Este vorba despre montarea stațiilor de încărcare la capetele de traseu sau acolo unde este posibil, atribuirea traseelor și angajarea unui număr corespunzător de conducători auto.
































































