Acasă Nova TV

Gazda etapei județene | Gimnaziile M. Eminescu și C.I. Motaș reprezintă Mediașul

145
medias gazda etapei județene

Muzeul Gazelor Naturale va fi gazda etapei județene de șah, din cadrul Olimpiadei Gimnaziilor și Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar. Este pentru prima dată când municipiul Mediaș găzduiește această competiție, programată la mijlocul lunii martie.

Partidele etapei județene de șah se vor desfășura in sistem elvetian iar timpul de joc va fi de 15 minute de jucator.

Municipiul Mediaș va fi reprezentat la etapa județeană de șah atât la nivelul gimnaziilor cât și a liceelor. Astfel echipele Școlilor Mihai Eminescu și C.I. Motaș vor concura la gimnazii, iar Popa Teodora, Suciu Timeea, Ioan Nariță și Vlad Kiss vor reprezenta orașul la secțiunea licee, acolo unde competiția se desfășoară individual.

Competitia se va desfasura vineri, 16 martie iar patru dintre partide vor putea fi urmărite în direct pe internet.

La competiția pentru gimnazii vor concura echipe din Mediaș, Sibiu, Copșa Mică, Cisnădie și Dârlos. Organizatorii, Inspectoratul Școlar Județean și Clubul Tera Șah, se așteaptă la aproximativ 50 de șahiști pentru competiția de la Mediaș. Arbitru Șef a fost desemnat Emil Deliman iar arbitru de sală Ștefan Hodîrnău.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.