Primul punct în play-off | ACS Mediaș a remizat cu Gloria Bistrița în deplasare

201

Primul punct în play-off | ACS Mediaș a remizat cu Gloria Bistrița în deplasare.

Partida dintre Gloria Bistrița și ACS Mediaș s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Medieșenii au deschis scorul prin Bogdan Rotar, iar bistrițenii au egalat dintr-un penalty acordat ușor de centralul Norbert Kemenes. În urma acestui rezultat, ACS rămâne pe poziția a treia a clasamentului și va juca etapa viitoare pe teren propriu cu CS Universitar din Alba Iulia.

ACS Mediaș a început partida cu Gloria Bistrița în formula Fabio Blaga, Alexandru Vodă, Cristian Avram, Vlad Antonio, Sorin Șerban, Benjamin Hanzu, Alexandru Luca, Antonio Dumitru, Mihai Petra, Cătălin Tineiu și Szilard Magyari.

Prima deplasare din play-off pentru ACS a fost cea disputată vineri după-amiază pe Stadionul Jean Pădureanu din Bistrița. Prima repriză a confruntării contând pentru etapa cu numărul 2 a play-off-ului a fost una destul de liniștită, cu oportunități de ambele părți, însă fără ca vreuna din combatante să găsească drumul spre gol. În aceste condiții, scorul înregistrat la pauză a fost același cu cel de la începutul jocului.

Medieșenii au început mai bine actul secund, iar în minutul 54 au avut o ocazie mare de a deschide scorul. Alexandru Luca a fost găsit foarte bine în careul de 16 metri, a șutat însă nu a găsit cadrul porții. Peste 10 minute, Cristian Balgiu l-a deschis foarte bine pe Szilard Magyari, acesta a pătruns în careul de 16 metri, a șutat însă portarul bistrițenilor a reușit să boxeze mingea în față.

ACS a reușit să deschidă scorul în minutul 71 după o fază fixă. Cristian Balgiu a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, iar Bogdan Rotar a trimis mingea cu capul în poartă. În minutul 76 formația gazdă a primit ușor o lovitură de pedeapsă după un presupus fault în careul de 16 metri. A executat Andrei Banyoi, portarul Fabio Blaga a respins mingea în lateral, însă același jucător a reușit să o trimită în poartă din a doua încercare.

În urma partidei de vineri după-amiază, ACS a acumulat 35 puncte și rămâne pe poziția a treia în clasament. În etapa următoare, formația lui Mihai Ianc va întâlni pe teren propriu CS Universitar din Alba Iulia.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!