
Polițiștii sibieni au protestat miercuri în stradă față de modul de calcul al salariilor.
Câteva zeci de polițiști, membri ai Sindicatului Național al Polițiștilor din România „DECUS” și rezerviști ai Asociației Pensionarilor Militari din MAI, au ieșit în stradă.
Aceștia au vrut să transmită faptul că doresc ca guvernanții să respecte prevederile Legii 153/2017, să se acorde compensația de risc în contextul pandemiei Covid-19, dar și să se elimine inechitățile din sistemul de pensii MAI.
Polițiștii au purtat pancarte cu mesaje ironice în ceea ce privește calculul salarial și au explicat că nu vor majorări, ci doar respectarea legii.































































