Cele 10 echipe care au câștigat o singură dată Liga Campionilor | Apare numărul 11 anul acesta?

45
Cele 10 echipe care au câștigat o singură dată Liga Campionilor

Formatul îndrăzneț implementat de UEFA pentru a încheia acest sezon competițional, care a fost suspendat pe o perioadă de 5 luni din cauza pandemiei, are potențialul de a produce surprize, în special prin prisma faptului că partidele din sferturi și semifinale se desfășoară fără suporteri și în manșă unică.

Întrebarea care și-o pun microbiștii în această perioadă este: Se va alătura o nouă formație celor de 10 cluburi care și-au adjudecat un singur trofeul al Ligii Campionilor în palmares?

Acestea sunt echipele care au câștiga Cupa Campionilor (sau Champions League) o singură dată:

Celtic – 1967: Scoțienii au învins-o pe Inter Milano cu scorul de 2-1 (deși italienii conduceau la pauză) pe Estadio Nacional din Lisabona, în fața unui public format din 45.000 de spectatori. După acest succes, lotul celor de la Celtic a căpătat porecla de „Leii din Lisabona”.

Feyenoord – 1970: Celtic avea să piardă însă finala Cupei Campionilor Europeni din 1970, în prelungiri, în fața echipei care a lansat nume importante din istoria fotbalului modern, precum Ronald Koeman, Ruud Gullit, Henrik Larsson sau Roy Makaay.

Aston Villa – 1982: Londonezii au câștigat singurul titlu european din istorie pe stadionul de casă al celor de la Feyenoord, De Kuip, în fața celor de la Bayern München. Interesant este că, Aston Villa bifa în acel moment cea de-a șasea victorie consecutivă a fotbalului englezesc în Cupa Campionilor.

Hamburger SV – 1983: Ne mutăm la Atena, acolo unde Nicolae Rainea arbitra finala câștigată de Haburg în fața Juventus-ului lui Platini, prin golul marcat de Felix Magath în minutul 8 al disputei. Partida avut nu mai puțin de 73.500 de spectatori.

Steaua București – 1986: Cu toții ne amintim de performanța senzațională a stelei, care a învins Barcelona în Spania, pe stadionul Ramon Sanchez Pizjuan, după ce Helmuth Duckadam a reușit să apere 4 penaltiuri, câștigându-și astfel titulatura de „Eroul de la Sevilia”.

PSV Eindhoven – 1988: Această finală s-a încheiat tot cu scor nul, mari meciul a fost decis la penaltiuri. PSV-ul lui Guus Hiddink, cu Ronald Koeman în teren, s-a impus cu scorul de 6-5 la loviturile de departajare.

Steaua Roșie Belgrad – 1991: 0-0 pare să fie un scor norocos pentru Miodrag Belodedici, care a marcat al 3-lea gol la penaltiuri pentru echipa sa în poarta celor de la Marseille, câștigând pentru a doua oară prestigiosul trofeu într-un interval de 5 ani. Acesta avea să fie ultimul triumf al echipelor din estul europei în Liga Campionilor.

Olympique Marseille – 1993: După doi ani de zile, francezii și-au luat revanșa, reușind să câștige finala disputată în fața celor de la AC Milan. Unicul marcator al partidei a fost Basile Boli, nimeni altul decât unchiul actualului fundaș de la CFR Cluj, Kevin Boli.

Borussia Dortmund – 1997: Vorbim despre o altă finală pierdută de Juventus. Deschamps, care câștigase finala în tricoul lui OM în 1993, avea să piardă, alături de Zidane și Vieri, finala în care nemții au surprins pe toată lumea prin victoria categorică obținută cu scorul de 3-1.

Chelsea – 2012: Finala din 2012 a fost una cu adevărat memorabilă.

Marea favorită, Bayern, beneficia de avantajul terenului propriu, iar Chelsea ajungea în finală într-un sezon slab, în care încheiase pe locul 6 în Premier League. Sub comanda neexperimentatului Roberto di Matteo, Abramovici și-a văzut visul împlinit. Totul părea pierdut după ce Muller a deschis scorul în minutul 83, însă Drogba a marcat golul egalizator în minutul 88 și a trimis partida în prelungiri. Pentru că scorul a rămas neschimbat, meciul a ajuns la penaltiuri, acolo unde londonezii s-au impus cu scorul de 4-3, deși Mata ratase prima lovitură de pedeapsă.

Competiția din acest an are un final absolut inedit, în sensul că are loc un „Final 8” în Portugalia, acolo unde se vor desfășura toate partidele rămase, din cauza pandemiei. Aruncând o privire peste cote la pariuri sportive fotbal, observăm că Manchester City și Bayern München sunt principalele favorite la câștigarea trofeului. Fără îndoială, Robert Lewandowski este cel mai în formă jucător al sezonului, lucru care îi face pe mulți să creadă că bavarezii vor câștiga cel de-al 6-lea trofeu Champions League în această vară.