Gaz Metan a pierdut cu Charlton | Iordănescu a scos echipa de pe teren

439
Gaz Metan a pierdut cu Charlton Athletic

Gaz Metan a pierdut cu Charlton Athletic 1-0 în ultimul meci de verificare din cantonamentul de la Marbella.

Partida cu Charlton a fost întreruptă în minutul 49 la scorul de 1-0 pentru echipa din liga a doua engleză. Meciul trebuia să fie un amical întins pe durata a două reprize de câte 35 de minute fiecare.

Scandalul a izbucnit în a doua parte când centralul partidei a acordat un penalty pentru englezi. Doi fotbalişti de la Gaz Metan, Marius Constantin şi Valentin Creţu au protestat vehement, ba chiar l-au îmbrâncit pe arbitru, iar acesta i-a eliminat pentru gesturile lor violente la adresa lui.

Edi Iordănescu a solicitat ca meciul să continue tot 11 contra 11 şi să-i poată înlocui pe cei daţi afară cu alţi doi jucători, fiind vorba totuși de un amical. Cei de la Charlton au fost de acord nu şi arbitrul care a insistat să fie respectată litera regulamentului şi nu a fost dispus la nicio concesie. Atitudinea lui l-a înfuriat pe antrenorul lui Gaz Metan care a decis să retragă echipa de pe teren!

Până în momentul întreruperii partidei, scorul era 1-0 în favoarea lui Charlton, după un gol marcat în minutul 13.