Victorie clară pentru CSM Mediaș în prima manșă din turul întâi al Cupei României

165
Un nou început

CSM Mediaș a obținut o victorie clară în prima manșă din turul întâi al Cupei României la baschet masculin.

Formația pregătită de Mihai Popa și Dan Popa a învins cu scorul de 94-78 CSM Miercurea Ciuc. Formația gazdă a condus la limită, scor 25-23 după primele zece minute de joc, însă a urmat un sfert foarte bun făcut de medieșeni care au avut 10 puncte avantaj la pauza mare, scor 50-40.

Ecartul s-a dublat în următoarele zece minute pentru CSM Mediaș, care a redus apoi puțin turația motoarelor în ultimul sfert. Chiar și așa, medieșenii s-au impus la o diferență de 16 puncte și sunt ca și calificați în faza următoare a competiției.

Cel mai bun marcator pentru CSM Mediaș a fost Milan Vulic, autor a 29 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive, urmat de Andrija Simovic cu 15 puncte și 6 recuperări, în timp ce căpitanul Dragoș Andrei a avut 10 puncte, 1 recuperare și 7 pase decisive.

Manșa retur din turul întâi al Cupei României se va disputa sâmbătă de la ora 18:00 în Sala Sporturilor din municipiul Mediaș.