CSM Mediaș în turul 2 al Cupei României după încă o victorie cu CSM Miercurea Ciuc

201
CSM Mediaș în turul 2

CSM Mediaș s-a calificat în turul 2 al Cupei României după încă o victorie cu CSM Miercurea Ciuc.

Formația pregătită de Mihai Popa și Dan Popa a câștigat partida disputată sâmbătă seara în Sala Sporturilor cu scorul de 91-78. Medieșenii merg în faza următoare a competiției cu victorii în ambele confruntări din turul întâi.

CSM Miercurea Ciuc a câștigat la limită scor 24-23 primul sfert al partidei de la Mediaș. Până la pauza mare formația gazdă a trecut la timona jocului și a intrat cu 11 puncte avantaj la cabine. Sfertul al treilea s-a încheiat la egalitate, scor 21-21, iar în actul decisiv tot medieșenii au fost mai exacți la finalizare și au câștigat în cele din urmă la o diferență de 13 puncte.

Andrija Simovic a încheiat partida cu 23 puncte, 6 recuperări și 2 pase decisive, Milan Vulic a avut tot 23 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive, iar Stefan Sajin a avut 12 puncte, 2 recuperări și 2 pase decisive.