
Coaliția de guvernare a decis reducerea cu 50% a accizei la carburanți pe o perioadă limitată, anunțat ministrul finanțelor.
Urmează discuții cu Comisia Europeană și marile companii distribuitoare de carburanți înainte de aplicarea deciziei. Surse participante la discuții au declarat că măsura ar urma să se aplice pentru o perioadă de trei luni, scrie Digi24.
Odată cu reducerea accizei la carburanți, prețul la pompă ar urma să scadă cu aproximativ 1,2 lei.
„Am propus liderilor coaliției soluția scăderii temporare cu 50% a accizei la combustibil, măsura care ar reduce prețul la pompă imediat cu peste 1 leu. Propunerea a fost validată în ședința de azi, astfel că, în perioada imediat următoare, vom avea discuții cu Comisia Europeană și marile companii distribuitoare de carburanți”, a scris, într-un mesaj publicat pe Facebook, ministrul Finanțelor Adrian Câciu, după ședința Coaliției.
Conform acestuia măsura este doar una dintre deciziile care vor constitui pachetul major de soluții ce au ca scop reducerea facturilor energetice și calmarea puseului inflaționist manifestat la acest început de an.
”… prețurile la combustibil să fie reduse la un nivel suportabil pentru toți consumatorii, fie ei persoane fizice sau companii”, a scris Adrian Câciu.

































































