Acasă Nova TV

250

Început foarte bun de an pentru atleții Alexandra Hudea, Iulia Mărginean și Ciprian Varga.

La sfârșitul săptămânii trecute a avut loc la București, în Sala de atletism „Ioan Soter”, din cadrul CSNB „Lia Manoliu”, prima etapă a Campionatului Național de Atletism pentru seniori, tineret (U23) și juniori (U20). Atleții medieșeni Alexandra Hudea, Iulia Mărginean și Ciprian Varga au reușit să obțină rezultate foarte bune.

Astfel, în proba de 3.000 metri feminin, Alexandra Hudea a ocupat locul 1 cu un timp de 9 minute, 52 de secunde și 62 de sutimi, iar Iulia Mărginean s-a clasat pe locul 2, cu timpul de 10 minute, 5 secunde și 41 de sutimi. Cele 2 atlete au alergat foarte bine și în proba de 1.500 metri. Astfel, Alexandra Hudea a câștigat cursa cu timpul de 4 minute, 30 de secunde și 58 de sutimi, iar Iulia Mărginean s-a clasat pe poziția a 4-a, cu un timp de 4 minute, 44 de secunde și 48 de sutimi.

În proba de 3.000 metri masculin, Ciprian Varga a ocupat poziția a 2-a a clasamentului cu timpul de 9 minute, 40 de secunde și 38 de sutimi, iar proba de 1500 de metri a încheiat-o pe locul 10, în 4 minute, 33 de secunde și 70 de sutimi.

Alexandra Hudea și Iulia Mărginean sunt legitimate la CSS Mediaș și Atletic Club Mica Romă Blaj, iar Ciprian Varga la CSS Mediaș.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!