Victorie şi goluri superbe | Gaz Metan a zdrobit şi Pandurii Tg Jiu

1193

Gaz Metan Mediaş a continuat seria victoriilor şi în deplasarea de la Drobeta Tr Severin.
Într-o partida contând pentru etapa a 20-a Gazu a învins Pandurii cu 5 – 2, după ce la pauză gorjenii au condus cu 2 la 1.

Pandurii Tărgu Jiu şi Gaz Metan Mediaş au oferit unul dintre cele mai frumoase partide ale sezonului în Liga 1. Chiar și fără golgeterul Llullaku, suspendat, băieţii lui Cristian Pustai au revenit de la 0-1 și 1-2 după care au câştigat la capătul unei evoluţii deosebit de apreciate.

Pentru Gaz Metan au marcat Alex Munteanu în minutel 20, 64, 67, Axente în minutul 76 şi Alexandru Bic în minutul 79 .

Mediaşul urcă pe primul loc, cel puțin până la meciul Stelei.

După această nouă partida câştigată Gaz Metan:

• ARE cea mai lungă serie de meciuri fără înfrângere din istoria Gazului, 13 jocuri
  • 5 goluri pe terenul celor de la Pandurii, cele mai multe marcate „afară” într-o partidă în 11 sezoane petrecute în Liga 1;
  • Pentru a doua oară în istoria clubului, Gaz Metan reuşeşte o victorie la 3 goluri diferenţă pe teren advers;
  • Gazul dă liderul din clasamentul golgheterilor, Llullaku – 16 goluri, dar şi cel mai bun pasator decisiv, Eric – 7 assisturi (la egalitate cu Hanca), conform Gazeta Sporturilor.

Brazilianul Eric de Oliveira a făcut show în autocar după victoria în faţa Pandurilor. Hitul la modă a fost ,,Cine e pe primul loc? Cine e pe primul loc? Gazul e, Gazul e!”.