Acelaşi sfert 3 blestemat | Gaz Metan a pierdut cu Craiova, 77-91

201

Gaz Metan a fost învinsă de Sport Club Municipal Universitatea Craiova, scor 77-91.

Primul sfert al confruntării a fost unul echilibrat, iar acest lucru s-a văzut şi pe tabela de marcaj, scor 18-18. Echilibrul s-a menţinut şi în următoarele zece minute, astfel că formaţia gazdă a intrat cu avantaj de un punct la cabine.

Sfertul al treilea s-a dovedit a fi din nou decisiv pentru soarta partidei. Ca şi în alte jocuri, gaziştii au avut o cădere inexplicabilă, iar de această dată într-un interval de doar trei minute au primit şaptesprezece puncte fără să marcheze vreunul. De la 41-42 s-a făcut 41-59, iar Gaz Metan nu a mai avut apoi forţa de a reveni.

Pushtavar a încheiat meciul cu 23 puncte, Peciukas a avut 21, iar Ionuţ Drăguşin care a redebutat la Gaz Metan a reuşit un double-double cu 12 puncte şi 10 recuperări.