Acasă Nova TV

Consiliul Concurenţei a extins investigaţiile privind licitaţiile Transgaz

249
ConcurentaConsiliul Concurenţei a extins investigaţia privind posibila înţelegere între unele companii de a participa cu oferte trucate la licitaţiile, organizate de Transgaz S.A. în 2011, pentru atribuirea unor contracte de racorduri de gaze naturale şi lucrări de modernizare şi întreţinere a instalaţiilor aferente, numărul companiilor suspecte ajungând la 14, a informat instituţia.
Potrivit acesteia, în urma extinderii investigaţiei, Consiliul Con­curenţei a efectuat inspecţii inopinate la sediile companiilor S.C. Armax S.R.L., S.C. Ecprod S.A, S.C. Condmag S.A. şi S.C. Instcomp S.A., ridicând o serie de documente pentru a le supune analizei specifice investigaţiei.

Ancheta face parte din cea declanşată în luna iulie a acestui an privind o posibilă înţelegere între 13 companii de a participa cu oferte trucate la zece licitaţii organizate de Transgaz SA în anul 2011, pentru atribuirea unor contracte de racorduri de gaze naturale şi lucrări de modernizare şi întreţinere a instalaţiilor aferente.
„La ora actuală, investigaţia se referă la 11 licitaţii organizate de Transgaz S.A. şi sunt suspectate 14 de companii: Inspet SA, Condmag SA, TMUCB SA, Rominsta SRL, Moldocor SA, CIS Gaz SA, Armax SRL, Armax Gaz SA, Pegamont SA, Ecprod SA, Amarad SA, Posada Med SRL, Staza Invest SRL şi Instcomp SA”, a informat Consiliul Concurenţei.
 
Companiile cooperante pot beneficia de clemenţă
 
Legea concurenţei interzice orice înţelegeri între companii, decizii ale asociaţiilor de companii, care au ca obiect sau au ca efect împiedicarea, restrângerea ori denaturarea concurenţei, în special cele care privesc participarea, în mod concertat, cu oferte trucate la licitaţii sau la orice alte forme de concurs de oferte.
În situaţia în care Consiliul Concurenţei va constata încălcarea regulilor de concurenţă, companiile implicate riscă amenzi de până la 10% din cifra de afaceri. Cu toate acestea, companiile care cooperează cu autoritatea de concurenţă, în cadrul programului de clemenţă, pot obţine imunitate la amendă sau reduceri substanţiale ale amenzilor.
 
În 2012 TMUCB a fost amendată cu 2,5 mil. euro, iar Inspet cu 1,6 mil. euro
 
La sfârşitul lunii decembrie 2012, Consiliul Concurenţei informa că din totalul amenzilor aplicate atunci, cele mai mari au vizat companiile acuzate de trucarea licitaţiilor organizate de Transgaz. “Valoarea amenzilor aplicate până la 1 decembrie (2012 – n. red.) este de 29,1 milioane lei (aprox. 6,4 mil. euro), din care aproximativ 5,6 mil. euro au fost aplicate celor patru companii acuzate de trucarea a două licitaţii organizate de SNTGN Transgaz SA Mediaş”, informa atunci Concurenţa.
Astfel, amenda aplicată SC Condmag SA a fost de 4.548.658 lei (1,00 milion euro), cea a SC Inspet SA – 7.296.204 lei (1,6 milioane euro), SC Moldocor SA – 2.235.028 lei (500.000 euro). SC TMUCB SA – 11.384.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.