CS Municipal Mediaș, victorie spectaculoasă la Oradea | Vlad Tincu MVP

421
csm medias

Baschetbaliștii Clubului Sportiv Municipal Mediaș au spart gheața și în deplasare.

Formația pregătită de Mihai Popa și Dan Popa a învins CSM Oradea 2 cu scorul de 67-64. Baschetbaliștii medieșeni au fost conduși până în ultimul sfert, atunci când au revenit și au întors rezultatul.

CSM Oradea 2 a început mai bine partida disputată joi după-amiaza pe teren propriu. Gazdele au condus cu 22-13 după primele zece minute de joc. Sfertul al doilea a fost unul echilibrat, lucru care s-a văzut și pe tabelă. La pauza mare orădenii și-au menținut avantajul de nouă puncte. Pe parcursul sfertului al treilea, baschetbaliștii medieșeni au recuperat patru puncte din ecart, astfel că la intrarea în decisiv scorul a fost de 55-50 pentru orădeni. În ultimele zece minute medieșenii s-au apărat foarte bine și au primit doar nouă puncte, reușind să marcheze 17 și să bifeze prima  victorie în deplasare, scor final 64-67. Cel mai bun marcator pentru CS Municipal Mediaș a fost Vlad Tincu, autor a 33  de puncte.

În etapa următoare, CS Municipal Mediaș va juca tot în deplasare cu CSM Sighetu Marmației.