Gaz Metan a fost învinsă la scor de neprezentare de Viitorul

252

Gaz Metan a fost învinsă la scor de neprezentare de Viitorul.

Formaţia lui Cristian Pustai a fost învinsă în deplasare cu scorul de 3-0.  Viitorul a început mai bine partida de la Ovidiu, iar Aurelian Chiţu a ratat o primă șansă importantă după un sfert de oră, atunci când a șutat pe lângă poartă de la opt metri. Replica a venit de la Alexandru Curtean, care a şutat însă slab pe lângă poarta lui Râmniceanu de la circa 16 metri. După o jumătate de oră de joc, Ovidiu Herea a şutat în bară, portarul Alexandu Greab a scos şutul lui Romario Benzar, iar apoi s-a opus într-o primă fază şi la cel al lui Chiţu, care însă a marcat apoi din interiorul careului. Peste doar şase minute, Cristian Ganea a majorat diferenţa în favoarea formaţiei sale printr-o execuție senzațională din lovitură liberă, de la aproximativ 20 de metri. Mingea a lovit bara, iar apoi a intrat în poarta alb-negrilor.

În debutul actului secund tot gazdele au fost echipa mai periculoasă. George Ţucudean a a trimis puţin pe lângă poată din marginea careului de 16 metri, iar apoi în minutul 62 marcat cu capul după centrarea excelentă a lui Romario Benzar, care şi-a trecut în cont a doua pasă de gol din acest meci. Peste alte trei minute, Gaz Metan a avut ocazia să reducă din diferenţă prin Alexandru Buziuc, care a scăpat în poziţie excelentă, însă a intrat în unghi şi a şutat în plasa laterală. În minutul 72, Cristian Danci a executat o lovitură liberă de la 22 de metri, însă Victor Rîmniceanu a respins în bară, chiar de sub transversală. George Ţucudean a avut ocazia să facă dubla însă mai întâi Greab a respins de sub bară şutul acestuia, iar apoi a scăpat singur cu portarul medieşenilor care a reuşit să îl blocheze. În prelungiri, Alexandru Buziuc a mai avut şi el o şansă de a marca golul de onoare, însă a şutat puţin pe lângă deşi se afla singur cu portarul Rîmniceanu, cel care s-a aflat la originea fazei, cu o degajare greşită.