Gaz Metan a fost învinsă de CS U Craiova şi a ratat play-off-ul

234
Gaz Metan 2017

Gaz Metan a fost învinsă de CS U Craiova şi a ratat play-off-ul.

Formaţia lui Cristian Pustai a fost învinsă la limită, scor 1-0. Golul victoriei oltenilor a fost marcat de Nicuşor Bancu în repriza a doua. Alb-negri au încheiat sezonul regulat pe poziţia a şaptea cu 39 puncte şi vor evolua în play-out.

Oltenii au fost echipa mai periculoasă în primul sfert de oră al partidei de la Piteşti, iar de partea cealaltă, Aymen Tahar şi Romeo Roberto nu au găsit cadrul porţii în timp ce Eric a şutat în braţele lui Calancea. Cea mai mare ocazie a reprizei i-a aparţinut lui Nicuşor Bancu, care a şutat de la 18 metri iar Greab a respins greu în corner.

Gaziştii au început mai bine actul secund însă cei care au marcat au fost oltenii. În minutul 62 Nicuşor Bancu a şutat senzaţional în vinclu din afara careului de 16 metri şi l-a învins pe Greab. Medieşenii au alergat apoi după egalare însă fără succes. Eric a şutat în braţele portarului din lovitură liberă, iar Alexandru Buziuc a lovit bara transversală cu o lovitură de cap.