Bătălia pentru play-off se complică | Gaz Metan a pierdut acasă cu CFR

246

Gaz Metan a fost învinsă de CFR Cluj pe terenul propriu cu scorul de 2-1.

Clujenii au condus cu 2-0 la Mediaș prin reușitele lui Omrani și Păun, iar alb-negri au redus din diferență prin Daniel Sikorski, insuficient însă pentru a salva măcar un punct. Bătălia pentru play-off a devenit mai complicată în condițiile în care CFR s-a apropiat la un singur punct de Gaz Metan.

Gaziștii au avut primele ocazii ale partidei disputate sâmbătă seara, însă portarul Mincă s-a opus la șuturile lui Alex Munteanu. La poarta cealaltă Răzvan Pleșca a apărat șutul lui Bud, iar alb-negri au avut noroc în finalul primei reprize atunci când șutul lui Omrani a fost deviat peste poartă.

În minutul 63, CFR a deschis scorul prin lovitura de cap a lui Omrani care l-a depășit pe Pleșca, iar apoi peste alte nouă minute feroviarii și-au dublat avantajul pe contraatac după reușita lui Păun. Daniel Sikorski a marcat pentru 2-1 în minutul 84, iar apoi în prelungiri gaziștii au cerut penalty după un henț în careu însă Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue.