Păcat de ultimul sfert | CSS Mediaș U16 eșec la debut

426

Echipa de baschet juniori sub 16 ani a Clubului Sportiv Școlar Mediaș a început cu o înfrângere faza semifinală a campionatului.

Jucătorii pregătiți de antrenorul Cosmin Ploscar au fost învinși pe teren propriu de Baschet Club Slam București. Tot cu un eșec au debutat în campionat și juniorii sub 18 ani, aceștia au cedat în fața echipei Universitatea Mobitelco Cluj.

Partida dintre CSS Mediaș și Baschet Club Slam București, campioană a României în 2015 la categoria sub 14 ani, a fost una spectaculoasă. Cele două formații au mers cap la cap în primele treizeci de minute și au alternat la conducere pe tabela de marcaj. Diferența s-a făcut în ultimul sfert, atunci când jucătorii pregătiți de antrenorul Cosmin Ploscar nu au mai găsit drumul spre coșul adversar și s-au întrecut în ratări. De partea cealaltă, oaspeții au profitat de banca mai lungă și s-au distanțat pe tabela de marcaj, reușind în cele din urmă să câștige cu 64-50.

Obiectivul baschetbaliștilor medieșeni este de a ajunge între primele opt echipe din țară.