Mediaşul le-a purtat noroc | România învinge Ţara Galilor şi urcă pe 2 în grupă

588

România a învins Ţara Galilor şi a urcat pe locul 2 în grupă.

Formaţia lui Cristi Dulca s-a impus cu scorul de 2-1 în faţa reprezentativei din Ţara Galilor.  Hodorogea a deschis scorul în minutul 37 atunci când a împins în poartă o minge centrată din corner. Peste doar cinci minute, galezii au avut şansa egalării, însă Cojocaru a apărat lovitura de pedeapsă.

România şi-a dublat avantajul în minutul 57. Alexandru Ioniţă II a înscris cu o lovitură de cap din plonjon. Oaspeţii au marcat golul de onoare în al doilea minut de prelungiri după o eroare a lui Cojocaru.

În urma acestui rezultat, România a urcat pe poziţia a doua în clasamentul grupei a cincea de calificare la Campionatul European de anul viitor. Naţionala lui Dulca are treisprezece puncte, cu trei mai puţine decât liderul Danemarca şi unul mai mult decât Ţara Galilor, formaţia de pe locul al treilea.