Gaz Metan a învins iar Energia Târgu-Jiu | VEZI amănunte

150

Gaz Metan a câştigat cu scorul de 81-76 partida cu Energia Târgu-Jiu.

Alb-negri au câştigat trei din cele patru sferturi ale confruntării în faţa unei echipe care a avut o rotaţie de doar şase jucători.

Primele zece minute au stat sub semnul echilibrului, iar gaziştii au condus la limită, scor 21-20. Până la pauza mare ecartul a crescut la şase puncte. A urmat apoi un sfert trei aflat şi el sub semnul echilibrului adjudecat tot de formaţia gazdă la limită.

Finalul de joc a fost unul cu emoţii pentru Gaz Metan. Energia a reuşit un run de 8 puncte în mai puţin de un minut şi s-a apropiat la unul singur pe tabela de marcaj. Au urmat apoi o serie de aruncări libere pentru ambele tabere, iar Gediminas Navickas a închis tabela cu o aruncare de la mare distanţă şi a stabilit scorul final, 81-76 pentru Gaz Metan.

Ionuţ Drăguşin şi Paul Graham au fost cei mai buni marcatori pentru formaţia lor. Aceştia au reuşit împreună mai mult de jumătate din punctele echipei, ambii contabilizând câte 21 puncte şi 5 recuperări.