Gazul se scufundă | Eşec şi în capitală cu Steaua

98

Gaz Metan a fost învinsă în deplasare de Steaua Eximbank cu scorul de 85-80.

Gaziştii sperau la o minune în capitală însă aceasta nu a venit. Steaua Eximbank a controlat primul sfert al partidei disputate în această seară, pe care şi l-a adjudecat cu 25-16. În următoarele zece minute, jucătorii pregătiţi de Mihai Popa şi Dan Popa au evoluat mai bine şi au redus ecartul la doar cinci puncte. Steliştii au început mai bine şi repriza a doua reuşind să crească din nou diferenţa de pe tabela de marcaj, scor 62-52 la intrarea în decisiv.

Ultimele zece minute nu au mai schimbat soarta învingătorului. Steaua s-a impus cu scorul de 85-80 şi a administrat Gazului Metan a şaptesprezecea înfrângere în nouăsprezece etape de campionat. Pivotul Ionuţ Drăguşin, venit tocmai de la formaţia din capitală în pauza de iarnă, a fost cel mai bun om pentru gazişti, acesta reuşind 22 puncte la care a mai adăugat 7 recuperări şi o pasă decisivă.