Acasă Nova TV

Eşec în ultimul minut | Gaz Metan a fost învinsă de BC Timişoara

168

Gaz Metan a pierdut cu 86-84 partida disputată în deplasare cu Baschet Club Timişoara.

Primul sfert al confruntării de pe Bega a fost unul echilibrat, iar timişorenii s-au impus cu scorul de 16-14. În următoarele zece minute cele două echipe au alternat la conducere pe tabela de marcaj, iar la pauza mare timişorenii au avut patru puncte avantaj.

Gaziştii au evoluat bine şi în sfertul al treilea cu excepţia ultimelor două minute, atunci când gazdele s-au distanţat la şapte puncte. În decisiv s-a mers din nou cap la cap, iar diferenţa s-a făcut în cele din urmă în ultimele secunde de joc. După trei egalităţi consecutive la 80, 82 şi 84, timişorenii au înscris cu 15 secunde înainte de final, Navickas a ratat aruncarea de la distanţă, iar formaţia gazdă s-a impus la limită cu 86-84.

Americanul Paul Graham a fost cel mai bun marcator al Gazului cu 16 puncte, Gediminas Navickas a avut 15, Niksa Nikolic 13 puncte, Robertas Grabauskas a marcat 13 puncte, iar Ionuţ Drăguşin a reuşot un nou double-double cu 10 puncte şi 10 recuperări.