Dorinţă, arbitraj corect şi susţinerea publicului | Prima victorie în 2016

227

Gaz Metan a învins Dinamo Bucureşti cu scorul de 84-76 şi a înregistrat prima victorie din acest an.

Alb-negri au început partida disputată sâmbătă seara în Sala Sporturilor, reuşind să îşi adjudece primul sfert cu 24-19. Sfertul al doilea s-a încheiat la egalitate, astfel că la pauza mare s-a menţinut ecartul de cinci. Contrar evoluţiilor de până acum în sfertul al treilea, gaziştii s-au apărat foarte bine şi au punctat în faza ofensivă reuşind să se distanţeze la 16 puncte. Dinamo a dat semne de revenire în finalul sfertului, care s-a încheiat în cele din urmă la egalitate, la fel ca şi precedentul.

După patru minute din actul decisiv, Dinamo a trecut pentru prima şi ultima dată la conducerea jocului în această partidă. Gaz Metan s-a ţinut tare, a trecut din nou în avantaj şi s-a impus în final cu 84-78.  Gediminas Navickas a fost principalul marcator al alb-negrilor cu 21 puncte, Paul Graham a avut 16 puncte, Vaidotas Peciukas a avut 14 puncte, iar Ionuţ Drăguşin a fost cel mai eficient jucător al Gazului, cu 14 puncte şi 13 recuperări, un nou double-double.